Belgia peidetud pistes märkmikud

Veetsin taas ühe toimeka pühapäeva Vokas, kus tegime Belgia peidetud pistes märkmikke ja retseptiraamatuid.

Belgia peidetud pistega on mul alati segased tunded 🙂 põnev teha aga väga ajakulukas, sest kokku peab õmblema  nii kaaned kui ka kõik sisulehed kaante külge. Õpitoas hoiatan ette ka, et kui kohe välja ei tule, siis ärge heitke meelt. Tuleb lahti võtta ja uuesti õmmelda, midagi ei ole teha.  See on selline köide, mida tuleb korduvalt harjutada, et kõik õmblused oleksid piisavalt pingul ja sisuplokid ühtlaselt. Sel korral kõik õnnestus ja osalejad lahkusid väga kaunite enda tehtud märkmikutega.

Pikka aega imestiasin selle köitetehnika nime kohta, et mida salajast ja peidetud selles  siis on. Sain teada, et see köide on leiutatud belglase Anne Goy poolt 80ndatel aastatel. See on nii öelda  Jaapani köite edasiarendus, sest tema soovis, et kaaned oleks paelaga nähtavalt  kokku köidetud aga köide ise avaneks mugavalt. Peagi hakkas tema poolt leiutatud köitetehnika laialt levima ja keegi enam ei mäletanud, kes oli selle tehnika autor. Anne ise nimetab seda “crisscross binding” (risti-rästi köide siis vist) ja ei ole üldse rõõmus, et seda kutsutakse Secret Beligian binding. Mulle tundub, et selles kontekstis on eesti keelde tõlkimisega tehtud pisike viga. Tegemist on salajase belglase köitega või mis te arvate?

Selleks, et seda köidet teha vajad sa ikka köitepappi, kaante katmiseks kauneid India- või Nepaalipabereid, peale disainpaberit ja sisupaberit sisu jaoks. Ühesõnaga vajad palju erinevaid pabreid, Sitoli liimi ja niite-nööre õmblemiseks.

Järgmine töötuba Tallinnas on 14.märtsil. Kui on soovi köitmisega tutvust teha, siis olelete oodatud. Jägi meie ÕPITUBADE KALENDRIT KODULEHEL